ankanaplo

Oldalak

  • Főoldal

2011. július 27., szerda

A magyar "kettes-delegáció" Ulmban járt

Július 25-én, egy keddi napon, bízva az időjárás-jelentés helyességében, az ígért 23 foknak és esőmentességnek örömére Ulm városát vettük célba, amely zárójelben megjegyzem már egy másik tartományban, 'Baden-Württemberg'-ben helyezkedik el. Ennek megfelelően, bár a két bundesland határán helyezkedik el, több mint két és fél óra utazás és 3 átszállás után érkeztünk csak meg a városba, amelyet talán mindenki a hatalmas templomával azonosít be, nem véletlenül. Előzetes „kutatásunk” a városról is azt erősítette, hogy a város első számú látnivalója ez. Odaérkezve ez meg is erősödött bennünk, hiszen hatalmas tornya már messziről kivehető volt. Közelebb érkezve még inkább csak kisebbnek éreztük magunkat, ami nem is csoda, hiszen maga a torony része 161,53 méter magas, amely ezzel állítólag a világ legmagasabb keresztény temploma. A templomot a források szerint 513 évig építették és 2000 fő befogadására képes. Nem semmi… 
Miután kívül-belül megcsodáltuk a székesegyházat, amiről csak annyit, hogy szép, kívül díszített, belül egyszerűbb, ugyanakkor van benne valami nyugodt, de monumentalitása mégis már-már félelmetes. Az ember elég aprócskának érezte magát, amint felnézett a mennyezetre, amely nem volt túl díszített, egyetlen egy nagyobb freskó ékeskedett a templomban, de az sem volt giccses. Viszont annál több címert láttunk a falakon, itt-ott megbújva, ami bevallom, nekem új volt, legalábbis ekkora mennyiségben, pedig megfordultam már egy-két Isten házában. A templom ólomüveg ablakai szemet gyönyörködtetőek, főként az, amilyen szép fényeket vetettek az amúgy szinte csupasz falakra. 
A kettősség, amely a látványból és a nagyságból adódott úgy gondoltuk csak egyféleképpen győzhető le, így úgy döntöttünk megküzdünk a magassággal és a toronyba vezető mintegy 768 lépcsővel. A jó kilátásért mindent! Miután megvettük a 2,5 EUR-os belépőnket nekivágtunk az előttünk álló, pontosabban felénk magasodó 143 méternek, merthogy az a legmagasabb kilátópont a székesegyházon.
Valamivel több, mint 100 lépcső után volt egy kisebb kilátópont, aztán még egy, meg még egy. Az első és az utolsó előtti kilátópont között nagyon ügyesen megoldották a közlekedést, és az amúgy kétirányú forgalmat fel és lemenő részre osztották. Az 539. lépcsőktől azonban ismét kétirányúvá vált a történet, sőt a lehetőségek még inkább be is szűkültek, de hát ennek is meg volt a maga romantikája. A 768. lépcső pedig az utolsó volt, ami ismét madártávlatból engedett betekintést egy város életébe. 
Ulm ilyen szempontból nem nagy szám, nem ad sok újat. Persze van itt is mit figyelni, a házakat, a környező hol modern, hol klasszikus épületeket, a tájat, a vasútállomást, de azt hiszem, hogy ez esetben nemcsak a látvány, de a teljesítmény az inkább értékelendő. A szűk körkilátón végigmenve az ember ráeszmél milyen kis gépezet is tulajdonképpen önmaga, még egy olyan esetben is, amelyet saját maga épített fel, s közben hány és hány tényező van, amelyek tőlünk függetlenek. Ilyen magasból már nem csak az emberek látszanak apró hangyáknak, de a házak is játékkockáknak tűnnek. Lefele aztán ismét következett a 768 lépcső, sajnos, vagy szerencsére, nem fogytak el a fent lét alatt. 
Leérve teljesítményünkért vártam volna valami érdemrendet, vagy valami üdvrivalgást, de minimum egy tapsot, azonban senki más nem tulajdonított ekkora jelentőséget tettünknek, mint mi magunk.
De nem csüggedtünk, meglátogattuk a 'Stadthaus' épületét, amely a több száz éves katedrális mellett, mint egy modern transzparens hirdeti és reprezentálja az új idők, új szeleit. Fehér, modern, letisztult, egyszerű. Nem nagy, nem magas. Egy újabb épület a sorban, de valahogy mégse illik teljesen a képbe. Jómagam művészettörténeti tanulmányaim miatt jobban el tudtam fogadni ezt a kettősséget pár méteren belül, de Katinkát például zavarta a dolog. A belső tér alsó szintjén a székesegyházról volt egy kiállítás, a felsőbb szinteken pedig egy a repülést és annak történelmét bemutató tárlat volt megtekinthető, ingyen. Érdekes volt.
Miután itt végeztünk tettünk egy sétát a városban. Lépten nyomon hol régi, hol pedig modern épületekbe botlottunk ismét. Például a könyvtár üvegpiramis épülete, a festett falu Városháza mellett. Érdekes látvány volt. Az átlátszó piramis és az erős, feltehetően tégla, városháza épülete, amelyen sárgás-okker színek domináltak. Valahol mindkettő szép volt, csak másként. És talán nincs is ezzel gond. Ilyen világot élünk. És be kell látni, nemcsak az a szép, ami új, de nemcsak az, ami régi. Lehet szép mindkettő, lehet egyszerre is tetsző, ugyanakkor lehetnek zavaróak is. Itt szerencsére jól megfértek egymás mellett.
Aztán a Duna partján sétálva megcsodáltuk a 'Rosengarten'-t, azaz a Rózsa-kertet. Itt készítettünk néhány művészi fotót. A kert nyugodt volt és csendes. Az emberek békésen üldögéltek, beszélgettek, olvastak, mint ahogy azt, az ilyen kertekben itt tenni szokták, miközben a Duna szép lassacskán csörgedezett kis hazánk fele. Nem tudom miért, de valahogy ha olyan városban vagyunk, ahol folyik a Duna, ott valahogy mindig nyugodtabb az ember. Mintha az ember érezne egy darabot a hazájából, s ezáltal nem is tűnne olyan messzinek az ember lányának országa. Szentimentális, tudom, de az érzések már csak ilyenek.
A kert után irány a 'Münster-Platz', ismét. Már korábban kinéztünk egy kedves kis cukrászdát, a székesegyházzal szemben, amelyről közben kiderült, épp ebben az évben ünnepli fennállásának 200. évfordulóját. 'Eisschokolade'-t ittunk-ettünk, tejszínhabbal. Nem tudom mi a helyes meghatározás arra, amikor az ember csoki és vanília fagylaltot eszik tejszínhabbal, miközben folyékony csokoládét szürcsöl szívószállal és rolettit tunkol az előtte álló remekbe?! Ötlet?
17:44-kor induló vonattal azonban el kellett hagynunk a várost, 20 óra után meg is érkeztünk jelenlegi otthonukba, az 'Altmühl' hazájába. A napot ismét a Lászlóéknál zártuk, finom falatokkal és még finomabb italokkal. A sör mellett, most a Campari-koktélt (szigorúan jól lehűtve) próbáltuk ki. A kissé kesernyés itóka mindkettőnknek tetszett és megszavaztuk tipikus, nyáresti italnak. 
Képekért katt ide!
Bejegyezte: Pandi88 Nincsenek megjegyzések:
Küldés e-mailbenBlogThis!Megosztás az X-enMegosztás a FacebookonMegosztás a Pinteresten
Címkék: Ulm

2011. július 22., péntek

Nördlingen-Donauwörth – egy nap, két város, a 102. német napunkon

Újabb érdekes és szép, mondhatom bájos városokat fedeztünk fel, most éppen kettőt is, nem véletlenül tagja mindkettő a Romantikus Útnak, amely tematikus út teljes hossza mintegy 385 km, és magába foglalja a legszebb és legromantikusabb bajor városokat. Nevesen 'Nördlingen'-t, majd 'Donauwörth'-öt.

Ugyan km-ben nincs messze 'Nördlingen' 'Eichstätt'-től, mégis majdnem két óra kellett az odajutáshoz és ehhez három átszállás párosult. Majdnem dél volt mire megérkeztünk 'Nördlingen'-be, első kiszemelt városunkba. Szó szerint a torony irányt elvet alkalmaztuk, hiszen első célunk a 'Dániel' 80 méter magas tornyának 70,3 méter magas kilátója volt. Itt persze nem volt olyan mázlink, mint Münchenben, a 99 falura való rálátásért és a 'Ries'-kráter nyomainak megcsodálásért maguknak kellett megküzdenünk a magassággal és az azóta már kiderült, 350 lépcsővel (mindezt 2,5 EUR-ért). De a kilátás mesés volt. A város, amely megjegyzem nagyon nyugodt egy teremtés, és a környék ámulattal töltött el minket. Még mindig nem tudom nekünk kell kevés az ámulathoz, vagy ezek a németek tényleg tudnak valamit?! A kráter nyoma egész pontosan kirajzolódott, hiszen a várostervezés is kör alakban építette fel a várost, még valamikor nagyon régen. Aztán ha a szem figyelmesebb volt, és miért ne lett volna pont a mienk más, akkor észrevehettük a Badacsonyra emlékeztető tanúhegyet, amely itt a 'Hessenberg' nevet viseli magán. Próbáltuk megszámolni tényleg látunk-e 99 falut a magasból, de oktalan számolásnak bizonyult, úgyhogy inkább hiszünk az útikönyvnek.
Lefele újabb 350 lépcső következett, majd az információs iroda. Meg kell állapítsam ez továbbra is minden kirándulásunk pontos és kihagyhatatlan eleme.
Szóval megszereztük a kívánt térképet és belőttük a következő pontot, ami nem más volt, mint a 'GeoPark Ries Infocentrum' és a 'Rieskrátermúzeum'. Utóbbival kezdtünk, 2 EUR-s belépőnk után végigjárhattuk a múzeumot, ami véleményem szerint nagyon jól megszerkesztett és kellően interaktív volt. Mindent megtudtunk általában a bolygókról, meteoritokról és aszteroidákról, valamint a kráterekről. És persze kifejezetten sok mindent kívántak velünk megosztani a Ries-kráterről és a kráter előtti életről, no meg természetesen az utána lévőről is. Ideális terep ez minden geológusnak és geográfusnak, nemcsak a spontán érdeklődőnek, mint például mi, hanem a kutatónak is. Bár a területet már kellően megkutatták, biztos van még új a nap alatt, és ahogy elnézem, itt lelkesen támogatják is az efféle kezdeményezéseket. A kiállítás kellően volt mindezzel együtt informatív is és a látványelemek inkább csak erősítették, mintsem elnyomták volna ezt. Még holddarabot is találtunk az egyik sarokban, amivel persze aztán bőszen le is fotózkodtunk. Igazi-e vagy sem, ki tudja, egyáltalán ki tudja? De nem is ez volt a lényeg. Elhittük. Így érthető volt szerintem gyerekes lelkesedésünk, amelyet a fehér, aprócska kődarab iránt tanúsítottunk, újfent sokat emlegetve hazai diáktársainkat és persze témában érdekelt tanárainkat is.
Ezután még tettünk egy rövid sétát a városban, és fényképeztük az üzletek előtt lévő malacokat. Meg kell mondjam ez a város nagyon oda van a malacokért. Anno Budapest utcáit lepték el a tehenek, hát ide meg megérkeztek a malacok. "Malacunk van"...gondoltuk, így jó pár egyedet sikerült is lefotóznom, a várost járva. Az apropó pedig az volt, hogy a városban malackiállítás van (ezalatt érts ilyen kerámia malacokat egyébként), így ezen felbuzdulva némely üzlet is szert tett egy-egy egyedi, festett példányra. Némi malackodás után új úti célunk 'Donauwörth' lett.
Gyanútlanul sétáltunk a fő célunk, a 'Käthe-Kruse-Puppen-Museum' felé, amikor már a belváros előtt észrevettük a plakátokat és hatalmas feliratokat, miszerint a városban ma 'Reichsstrassenfest' van (ez Donauwörth legjelentősebb utcája). Aztán ahogy közeledtünk célunk fele, bele is botlottunk a nagy forgatagba. Mindenütt emberek, étel- és italárus bódék, sörpadok, sörsátrak, színpadok, fesztiválhangulat. Hurrá. Ide is jókor jöttünk. Némi információszerzés után, már nem csak a megérzésünkre hagyatkozva, hanem a térképben bízva roptuk az utcákat és meg is érkeztünk a múzeumba.
Minden kislány és nagylány álma egy babamúzeum. Hát itt volt nagy baba (amolyan kirakati bábu), kis baba, lány baba, fiú baba, balett táncos baba és még sorolhatnám. A kezdetektől napjainkig bemutatták fotókkal és videókkal a családot, a gyártást. 'Käthe Kruse' nagyon szimpatikus volt, fiatal és idős korában is. De persze emellett a babák nyűgöztek le minket leginkább. Volt babaház (kicsi, nagy, bolttal (még egér és egérfogó is volt, meg mosópor (persil), a régi fajta kiszerelésben, maggi fűszerek plakátjai a falon és ki tudja még mi nem, amin persze meg is lepődtünk, hogy már 1920-ban is volt), arisztokrata család stb.), aztán egy balettelőadás egy kis színpadon forgó balett-babákkal. A kedvencünk (ezt kétszer is megnéztük) az a mesejelent volt, ahol csipkerózsika, holle anyó, piroska és a farkas, hamupipőke, jancsi és juliska történetének egy-egy kulcsszereplője jelent meg előttünk, mialatt mi a kis ablakon kukucskáltunk. Volt itt baba 1913-ból és 1963-ból is. Käthe halála után gyerekei vették át a "bababusiness"-t. Annak ellenére, hogy Käthe apja kezdetben nem volt lelkes a babák ötletéért és haszontalan, semmirevaló tárgyaknak vélte azokat az üzlet még ma is virágzik és a 'Käthe Kruse' márka olyannyira jelentős, hogy egy-egy babáját 220-1150 EUR-ért lehet megvenni a városi játékboltban. Nah, bumm. Ekkor kaptunk sokkot. 1150 EUR?! Nem semmi. Ezt és persze a tárlatot végignézve már mindjárt világossá vált, miért hirdeti és vallja magát a város 'Käthe Kruse' babák városának.
Jegyünk egy másik tárlatra is szólt. Még gyorsan megnéztük azt is. Így 2 EUR-ért két múzeumot tudhatunk magunkénak. Aztán irány a forgatag. Egy kis séta a fesztiválon. Már meg sem lepődtünk, amikor az információs bácsi elmondta, hogy ez a fesztivál is milyen jelentős, és ez is csak kétévente van. Volt még időnk, így én ettem egy nagyon-nagyon finom gyrost. Alapjáraton régen ettem gyrost, de ilyen finomat meg pláne, és a húsimádók kedvéért elmondom, hogy ez az a fajta volt, amiben több volt a hús, mint minden más. J
Aztán megnéztük a barokk, 'Wallfahrtkirche'-t, ami kívül-belül meseszép volt. Innen a 'Heilig-Kreuz-Garten'-en keresztül lesétáltunk a 'Wörnitz' partjára, merthogy itt folyik bele a 'Wörnitz' a Dunába. Majd még egy kis fesztivál séta és fesztivál hangulat. 
Megállapítottuk, hogy bár mi magyarok magunkénak tudjuk a palacsintát, a franciák sokkal inkább tartják nemzeti ételüknek (lásd a kultur open air-en saját specialitásként és egyben legnépszerűbbként árulták), de a németek is előszeretettel árulják mindenféle fesztivál és összejövetel alkalmával min. 2 EUR-s áron. Egyikünknek sem rémlett, hogy a tipikus balatoni és némely strandon lévő ételsorokon kívül, lenne-e otthon olyan fesztivál, esemény, ahol ez az édes korong ilyen nagy népszerűségnek örvendene. Nálunk mindenhol a lacikonyha a menő, a zsíros falatok, no nem mintha ez baj lenne. Pedig mi a titok? Azon kívül, hogy a sütés 40 fokban nem kellemes (de itt már rég nem tapasztaltuk az igazi nyár e megnyilvánulását). Olcsón elkészíthető, változatosan tölthető és mindezért annyit kér el az ember, amennyit nem szégyell. Hát itt meg is teszik ezt, szóval találékonyság ide, vagy oda, én ezért plusz 10 pontot adok a németeknek. A másik népszerű ételt, a mi dödöllénkhez tudnám hasonlítani, szalonnával, vagy sült káposztával, vagy mindkettővel kínálták. Nah, ezt is otthon csak a dödölle fesztiválokon látni. De miért? Máshol és máskor is fogyhatna nem? Ha már egyszer itt ennyire eszik, nálunk miért ne lenne jó? Mi a baj velünk magyarokkal, miért tűnik el a kínálatból a helyi finomság? És jön a helyébe az amerikai hot dog, a hamburger, a görög gyros és a török kebab. Félreértés ne essék, ezek is jók tudnak lenni, laktatóak és finomak. És itt is megtalálhatóak, minden fesztivál alkalmával (leszámítva az amerikai cuccokat…), de itt megfelelő arányban vannak jelen a nemzeti és a helyi ételek, például a fent említett remekek (gyros, kebab) és a steak zsemlék, kolbászos zsemlék és a szerintem örök klasszikus, a hasábburgonya. Nem kell eltüntetni a nemzetközi kínálatot, de ezzel együtt a tipikus ételeknek is helyet lehet adni. Persze mindehhez itt sör párosul, hiába, nincs mese, itt ez a nemzeti ital. De nálunk is van sör és van bor, de még milyen jó bor. Tessék ezeket is árulni, reklámozni! Különben egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy a dolgok olyan irányt vesznek, ami már nem követhető és az egész fesztivál a lényegét veszti. 
A másik hiba, ami otthon fellelhető, azok az árak. Jó, nyilván, egy fesztivál alkalmával minden drágább és ez itt is így van. Csak arányaiban más a történet. Alapjáraton minden drágább itt, de nem drágítják még meg duplájára a fesztiválkor. Persze nem dobják az ember után, az is tény, de azért nem pofátlanul magas összegért árulják, már persze a német viszonyokat nézve. Így nem csoda, hogy a család apraja, nagyja együtt fesztiválozik és a nehéz munkás hétköznapok után egy sörpadnál űl, hiszen jól megérdemelt pihenőidejüket el tudják tölteni anélkül, hogy azon aggódnának, hogy a gyerek nem ehet palacsintát, mert már nem futja a családi keretből. Persze, mondom, itt az élet más és nem feltétlenül kell hasonlítani a jelenlegi magyar viszonyokhoz, nyilván az embereknek több pénzük van és ez is hozzájárul ahhoz, hogy mindezt itt gondtalanul megtegyék. 
Este kilenc körül értünk haza. Mivel már régen jártunk Lászlónál így benéztünk egyet, Katinka vágyott egy kis hazaira és egy kis olyanra, amit végre nem mi főztünk. Így aztán gyulai kolbásszal töltött lángost evett. Én még mindig gyrosom ízét éreztem, így csak a búzasörre pályáztam be. Azt is gyorsan megállapítottuk, hogy itt tartózkodásunk alatt még nem ittunk rossz sört, pedig ittunk már eleget (még mielőtt felhorkanna valaki, hogy mert biztos nem is isztok). László megkínált minket finom mandula likőrrel, azóta is azt emlegetjük, milyen finom is volt az. Így a nap zárása is tökéletesre sikeredett.
A 102. nap képei:  öző
Bejegyezte: Pandi88 Nincsenek megjegyzések:
Küldés e-mailbenBlogThis!Megosztás az X-enMegosztás a FacebookonMegosztás a Pinteresten
Címkék: Nördlingen-Donauwörth

2011. július 17., vasárnap

München, harmadszor is csodás

Nos sokat gondolkoztam azon, hogy valami (negatív töltetű) szenzációhajhász, amolyan újságírós címet adok bejegyzésemnek, tekintve, hogy a múltkori, legrosszabb napunkat leíró anekdotám, milyen hirtelen népszerűségre tett szert. Hiába, mi emberek már csak ilyenek vagyunk, jobban érdekel minket a rossz, mint a jó. De sajnos nem tudok hazudni, akit meg érdekel, az meg úgyis olvassa.

Vasárnap (július 17-én) ismét vonatra szálltunk és újfent Münchent céloztuk meg. Az út simán ment, semmi késés, semmi fennakadás. Időre be is érkeztünk az állomásra, gondoltuk milyen jó lesz végre önállóan metrózni. Jó is volt, bár nem ment olyan könnyen, mint elsőre gondoltuk, de nem adtuk fel és azért csak-csak megtaláltuk azt a fránya U2-es metrót. Aztán átszállás az U3-ra és végül sikeres és tévedhetetlen megérkezés az 'Olympiapark'-ba és a 'BMW Welt'-hez, merthogy ez volt az aznapi úti célunk.
Először irány a Olympia-torony, mivel későbbre esőt mondtak és mint tudjuk esőben nem garantált a tiszta kilátás. 189 méter magasból még inkább lenyűgözött minket, az általunk már amúgy is nagyon kedvelt München. Ahogy felértünk és kiszálltunk a liftből (megjegyzem már maga a liftezés egy élmény volt, persze a liftes fiúnak nem hinném, vágta is a pofákat rendesen, miközben az utasok örültek a gyors és hirtelen emelkedés és füldugulás, szóval az érzés, örömeinek). Szóval kiszálltunk a liftből és megláttuk a várost, majdnem 200 méter magasból. A házak apró lego-darabokként, míg az emberek hangyaként látszottak előbb az üvegen keresztül, majd később üveg nélkül, előttünk. Az ember lánya hirtelen olyan nagynak érezte magát. Az Olympia-falu, a BMW Welt, a belváros, a kertek és a zöldtetős házak München közepén, nemcsak a regionális településföldrajz órán tanultakat idézték fel bennünk, hanem korábbi tornyos látogatásainkat is. Mindegy, szakmai ártalom, az ember agya amúgy is folyton kattog és rögzít, akárcsak a fényképezőgép, ezért jó ha az ember geográfusnak tanul.
No de volt itt még sztárok útja, amolyan betonba tenyerelt, majd belefirkált sztáraláírásokkal vértezett "utcarész", amely szintén érdekes látványossága a parknak, bár kétlem, hogy valaki kifejezetten csak ezért menne. Mondjuk láttunk már furcsaságokat. 
A BMW Welt meglátogatása ingyenes. Ez irányban vegyesek az érzelmeink, no mármint nem az ingyenesség irányában, hanem a BMW Weltében. Először is örülünk a fejünknek, hogy ez ingyenes hacacárét jelent. Viszont meg kell állapítsuk, hogy sajnáltuk volna érte a már fogyóban lévő eurónkat. Jó persze, szép autók, menő dizájn. Motorok, amikkel nem mellesleg számos pózolós képünk lett. Kinek ne tetszene?! A némely elemében határozottan múzeum és ezáltal informatív szagú történet, azonban engem sokkal inkább emlékeztetett egy autószalonra, amely hívogatóan várja luxusvendégeit és persze azok busás pénzét. Ugyan rajongok a sebességért, lásd kifejezetten szeretem a Forma-1-et, az autókat is preferálom, egészen addig míg nem nekem kell vezetni, azért ennél most egy picivel többet vártam volna. Persze gondolom elsősorban nem is én és nem konkrétan a nők lettek megcélozva, és valljuk be, ha többet értenék a lóerő, motor és egyéb témákhoz jobban le tudtam volna kötni magam.
Nem mondom, voltam már „autóvilágban”, Wolfsburgban és ott is tudtam, hogy én csak kis hal vagyok a vízben és a kiállított autók nem nekem vannak kifényesítve. De ott mégis valahogy nagyobb volt az élmény. Nemcsak azért mert ott nemcsak egy márka, hanem több vonult fel előttem, hanem valahogy jobb volt a hangulat. No persze hozzátartozik az is, hogy ott azért jóval nagyobb volt a "kiállítás" alapterülete. Mindenesetre itt is megtaláltuk azt a helyet, amire nem számítottunk, az egyik épületrész legalsó szintjén. A bőr és marhabőr (nem tudom igazi e vagy sem, mindenesetre valamiért a Dallas ugrott be róluk, bár modern kivitelben, szóval Jockey megirigyelné a design-t az tuti) díszek és fotelek, a puha szőnyeg, a könyvek, mind-mind csak emelték az enteriőr hangulatát, még ha némely ponton elég bizarrá is tették azt. Nem volt nehéz megszokni és ami még furcsább a luxus körülmények, bár nem nekünk lettek létrehozva, ugyan el sem kergettek a közelből minket.
Meg kell azonban jegyezzem, már csak röpke művészettörténelmi tanulmányaimra való tekintettel is, hogy a BMW Welt épülete, azaz maga az építészet lenyűgözött. A belső terek, a letisztultság, az egyszerűség, a modernség, amely ugyan kissé távolságtartó és rideg, mégis szép. Hát jobban rabul ejtett, mint a BMW maga, amely tapintásában sokkal inkább volt műanyag, mint acél, s ezáltal kevéssé biztonságérzetű.
Látogatásunkat így se zártuk azonban rövidre, éles kritikai szemlélődésünk után sétáltunk még egyet a parkban, ahol a Stadionban lévő igencsak hangos és zajos sportkocsi verseny miatt kifejezetten sokan ténferegtek, s persze többféle náció is felvonult. Mellesleg megjegyzem, a németek nagyon tudnak. Bár erre már korábban is kitértem. Tipikus példái annak hogyan lehet a …-ból is várat építeni. Itt van például ez az Olympiapark. Amellett, hogy kitűnő turistacsalogató (lásd Olympiturm, a Stadion, a Sztárok útja, SeaLife, kiegészülve a BMW Welttel és a BMW múzeummal) a helyiek rekreációját is kitűnően szolgálja. Az attrakciók és a körülötte lévő zöld park, ahol biciklizésre, kosarazásra, egyéb sportokra, vagy csak napozásra is kiváló lehetőség nyílik, önmagukban is különleges hellyé teszik azt.  Mindenhol családok, szerelmesek, idősek, fiatalok. Egy helyen a munkás, a tanár, az orvos, az üzletember, a tanuló és még sorolhatnám. A hétvégére mindenki felcuccol és kivonul. Korra, nemre, bőrszínre és családi állapotra való tekintet nélkül. Igaz itt láthatóan kevesebb sör fogyott, mint az 'Englischer Garten'-ben, mégis mindenki megtalálja a szórakozását, a mindennapi rohanó élet mellett. Vízi biciklizve, koncertet hallgatva, autóversenyt nézve, múzeumozva, vagy csak egyszerűen egy padon ülve. Nincs korhatár és nincs társadalmi korlát. Csak a boldog vasárnap délután. És ez jó és főként nem gondolná az ember, hogy pont egy nagyvárosban lel ilyen helyet.
Az idő ugyan kezdett rosszra fordulni, de mi reménykedtünk. Visszametróztunk (U3) a belvárosba. A Marienplatzhoz, majd egy kis sétával útba ejtettük a Königplatzot. Ekkor már nemcsak hűvös volt, de az eső is elkezdett esni, így némi kitérővel a belváros felé vettük az irányt, majd onnan metróval (S8), megcéloztuk a pályaudvart. Aki ismeri Münchent annak ez az útvonal nem éppen lesz logikus, mert persze nem is az, de mi reménykedtünk a jó időben és abban, hogy maradék időnket hasznosan tudjuk eltölteni, de miután ennek kevés esélyét véltük felfedezni, vasárnap délután lévén a shoppingolás is kizárt volt, így maradt az állomás és körülbelül két óra várakozás, míg magyar társaink meg nem érkeztek a nagy Budapestről. Az időt caramel latte macchiatóval töltöttük el egy nem éppen olcsó kávézóban. De örültünk, hogy kaptunk helyet, ugyanis az eső mindenkit az állomásra száműzött. 18:30-kor aztán megérkezett a magyar delegáció két becses hölgytagja, majd egy óra várakozás, másfél óra vonatozás és egy kis elázás után újra az kollégium melege. Így zárult tehát napunk, melyre bizton mondhatom, örömmel fogunk emlékezni, már csak azért is mert hazafele még szivárványt is láttunk, ami nem tudom miért, de valahogy mindig feldobja az embert J.

Képek :)
Bejegyezte: Pandi88 Nincsenek megjegyzések:
Küldés e-mailbenBlogThis!Megosztás az X-enMegosztás a FacebookonMegosztás a Pinteresten
Címkék: München

2011. július 7., csütörtök

Augsburg – FIFA női labdarúgó VB 2011.07.05.

Történetünk, most kicsit unalmas lesz, bár nem szép eleve így kezdeni, kicsit lelkesedés romboló, tudom. De most éppen nem történt semmi extra, semmi várakozás, csak egy város, ahol nem éppen elhanyagolható módon a női futball világbajnokság zajlott. Azt előre le kell szögeznem, hogy bár az Anglia-Japán meccs napján jártunk Augsburgban, meccsen nem voltunk (főként anyagi okokból).

No csapjunk a közepébe. Lényeg a lényeg, hogy amikor megláttuk, hogy június 29-én éppen egy VB meccs lesz a városban, tudtuk, nekünk akkor kell menni. Persze ez még azelőtt volt, hogy az AK International Kultur Open Air-re invitáló levelét megkaptuk volna, így 29-e ugrott. A következő időpont július 5-e volt. Így hát e napon indultunk útnak, Augsburgba. 9:44-es vonatot éppen, hogy elértük, de két átszállás után fél 12 előtt nem sokkal már a városban voltunk. Nagyon adtak arra, hogy mutassák, ők mindenre felkészültek és városszerte esernyővel (ez esetben inkább napernyőnek volna ildomos nevezni) futkosó emberekbe botlottunk, akik nagy információ emblémával és felirattal voltak ellátva pólóikon és ernyőiken. Rögtön le is állított minket egy páros banda, merthogy kettesével voltak szétszórva városszerte. Kezünkbe nyomtak térképet, érdeklődtek honnan, miért és hogyhogy? Aztán elindultunk a belvárosba. Megnéztük a 'Stadtmark'-ot. És bejártuk a főbb utcákat, amiken hát mit ne mondjak, olyan „márkák” voltak, amiket egyikünk se nagyon ismert és hallott még soha. Nem olyan nagy márkákra kell gondolni. Nem mintha abban nagyon ott lennénk, hanem inkább ilyen hétköznapi divatra, annak is egy egészen gagyi változatára. 
Az egész városban sokan voltak, ahhoz képest, hogy kedd volt és délelőtt, viszont a várva várt VB hangulat valahogy nem itatta át a levegőt. Persze mindenhol nagy plakátokon és feliratokkal jelezték, ha esetleg valaki nem tudná. De valami hiányzott. Aztán a városháza előtti téren találtunk egy mini stadiont, amit jelenleg fiatal kisiskolások vettek birtokba, akik éppen meccset játszottak egymás ellen és akiknek lelkesen drukkoltak társaik. Ez lenne hát a nagy VB feeling? Kérdeztük magunkban kissé csalódottan. Ültünk ott egy kicsit, majd megunva tovább haladtunk. Újabb érdeklődő információsok csaptak le ránk. Megnéztük a Dómot. Ez kétségtelenül belül nagyon szép. Majd a 'Hofgarten'-t, ahol velünk együtt többen töltötték délutáni pihenőjüket. Még egy könyvespolcra is bukkantunk a kert egy elhagyott szegletében, ahonnan bárki elvehetett egy könyvet és elolvashatta azt. Persze biztosak vagyunk benne, hogy a könyveknek itt nem kél lába és, aki egyszer egy könyvet odarak, az jó eséllyel ott is marad, hogy más is elolvashassa azt.
Ezután célba vettük a Fluggerei-házakat. Kissé érdekes környéken vezetett utunk a házakig, de végülis arra jutottunk, hogy megérte. Az itt található 67 háznak kb. 140 lakása van, amelyben 150 ember élt (mint többek között Franz Mozart, a nagy Amadeus dédapja) és él jelenleg is. A hely tulajdonképpen nem más, mint egy „szociális lakótelep”. A negyed alapítója Jakob Fugger volt, aki végrendeletében meghagyta, hogy a házakat szegény, katolikus emberek, családok bérelhetik ki, csekélyke, névleges összegért. Területén nem csak a házakat, de a Fluggerei Múzeumot és egy 2008-ban megnyílt 'Weltkriegsbunker'-t is megtekintettünk.
Fluggerhaussal a belvárostól nem messze is találkozhatunk, miközben a város legnagyobb temploma felé haladunk. Előbbi az Óvilág hajdani pénzügyi központja volt. Útközben elhaladunk még a 'Schaezlerpalais' mellett is, amelynek épülete nem hivalkodik ugyan kívülről, de a német barokk azért itt is megjelenik. Innen már csak pár 100 méter és már a St. Ulrich gótikus bazilika magasodik elénk.
Visszautunkat némi pihenéssel koronáztuk meg a Capitol nevű étteremben, ahol pizzát, bruscettát és banán splitet ettünk. A hely történelmi múltja sem utolsó, hiszen korábban színházként funkcionált, amelynek hangulatát még ma is itt-ott elcsípni, a ma már inkább látványkonyhás-olaszos elemek mellett.
Mivel már igencsak eljárt az idő és azért gondoltuk csak-csak illendő volna megnézni a nagybecsű stadiont nekiindultunk. Kb. 20-30 perc volt mire a villamossal a helyszínre értünk, ami két percenként indult a nagy eseményre való tekintettel. Persze mondanom sem kell, hogy így is minden egyes villamos tömve volt. Kiérve a helyszínre még kb. 10 perc gyaloglás következett a stadionig. Bár tömeg volt, némi lelkesedés is látszott a festett arcú, indulót és egyéb dolgokat éneklő, skandáló és kiabáló szurkolók hada elmaradt. Többen voltak német nemzeti színben, ami azért furcsa, mert mégiscsak egy Japán-Anglia meccs volt, mint ahányan német színeket viseltek magukon, így azt lehet megállapítani, hogy a németek sokkal inkább magukénak érzik ezt a VB, mint maga a világ. (Vagy csak pusztán stadiont tévesztettek, hiszen ezzel párhuzamosan 'Mönchengladbach'-ban éppen Németország játszott és nyert is magas fölénnyel (4:2) Franciaország ellen.) No viccet félretéve, a hangulat visszafogott volt ennek ellenére is, és az emberek mintha valami komoly eseményre siettek volna úgy lépkedtek a stadionhoz vezető úton. Persze Németországban mi mást is várhat az ember?! Egy-két fura alak akadt csak a mezőnyben, rózsaszín tüllszoknyában menetelő fiúk képében, de őket még a stadionhoz vezető út elején elkapták a rendőrök és megmutatták nekik, merre is lehet a leggyorsabban a terepet elhagyni.
Innen visszamentünk a városba, a Városháza előtti mini Stadionhoz, hátha majd ott lesz valami hangulat, vagy valami közvetítés. hát tévedtünk. A Stadion zárva volt, a város nyugodtabb volt, mint a délelőtti órákban. Így hazaindultunk. Hazafele sikerült egy ICE-t kifognunk, amiről a kalauz tájékoztatásában derült ki, hogy nem éppen a megfelelő vonat a Bayern Tickettel utazók számára, de szerencsénkre rendes volt és nem szállított le vagy büntetett meg minket. Neki azóta is áldjuk a nevét, hogy hátralévő utazási terveinket nem vágta ketté egy borsos bírsággal. Külön öröm pedig számunkra, hogy így pedig azért csak-csak sikerült egy ICE-on is utaznunk, amiről csak annyit, hogy a kényelem magas foka. Azok az ülések, a puha párnával, a puha szőnyeggel borított padló, az egész belső tér hangulata, az étkező kocsi, hát szuper volt és ha nem tévedek egyszeri. 

Képek itt, miután a Picasa tárhely betelt...



Bejegyezte: Pandi88 Nincsenek megjegyzések:
Küldés e-mailbenBlogThis!Megosztás az X-enMegosztás a FacebookonMegosztás a Pinteresten
Címkék: Augsburg

2011. július 3., vasárnap

Neuburg an der Donau - Schlossfest :)

Kicsit eltűntünk a színről, ez köszönhető a megszaporodott iskolai teendőinknek, de mindenkit megnyugtatok, hogy az újabb, érdekes utazási élmény nem maradt ki az életünkből és amint elolvassátok lent jegyzett bejegyzésemet a tietekből sem.

Június 25-én 'Neuburg an der Donau' városát vettük célba, mit sem sejtve arról, milyen kalandos és várakozásokkal teli (értsd szó szerint, nem átvitt értelemben) nap vár még ránk. Ismét 8:44-kor indultunk útnak, kiegészülve Elisabeth nevű honfitársunkkal. Kevesebb, mint 15 perc múlva azonban olyan meglepetés ért minket, amire azt hittük itt nincs példa, csak Magyarországon. Tévedtünk.
Az állomáson ránk várakozó feliratot többször el kellett olvasnunk, valóban jól látjuk-e, és tényleg jól értelmezzük-e az ott látottakat, hátha a féléves itt tartózkodás mégsem segített olyan sokat a német nyelvismeretünknek. A felírat kb. ez volt: „80 perc késés, a 8:59-es vonat kimarad”. Amikor azonban már a hangosbemondó is a látottaknak megfelelő információkat mondta be, nem kételkedtünk tovább. Szóval a vonatunk késett. Igen. Ilyen is előfordulhat itt, a nagy Németországban. Így egy igencsak kihalt és elhagyatott állomáson töltöttük időnket, természetesen önfeledt szórakozással. 9:59-kor aztán megérkezett végre a vonatunk, amit ugyan már normál esetben nem fogadunk olyan kitörő lelkesedéssel, hiszen az itt eltöltött idő alatt megkopott az emeletes vonatok varázsa, de ebben az esetben ismét tudtunk örülni az elénk guruló járműnek. Sejthettük volna, hogy ez a „kis” várakozás nagyobb és nem várt zavart okoz a gépezetben, már csak a szombati napra való tekintettel is. Hozott is. Ingolstadtba érkeztünk valamivel 10:30 után. Így a vonat nem vár alapon, a csatlakozásunk is már messze járt. A tájékoztató tábla szerint pedig 12:04 perckor indult a következő. Oh, ez nem lehet igaz, gondoltuk. Már megint várni?! Azon már meg sem lepődtünk, hogy már megint Ingolstadtban. Biztos, ami biztos mondtam a csajoknak, kérdezzük már meg a kedves bácsit az infópultban, hátha tévednénk, ilyen persze nem nagyon szokott előfordulni (a múltkori rossz vonatra szállás csak véletlen volt), legalábbis most örültünk volna ha nincs igazunk. Odajárultunk hát a pulthoz, Lizi megkérdezte mi is a helyzet, erre a bácsi, szomorú hangon: „Most szálltak le a vonatról?” Mi: (egyöntetűen)” Igen”. Ő: „Oh – Meghívhatom Önöket egy kávéra a DB nevében” – majd leszegett fej és tekintélyes mozdulat a hátsó polcok fele, hogy néhány papírt elővegyen és az aznapi dátummal pecsételje. Majd megkérdezte pontosan hányan is vagyunk, mondtuk hárman, kérdeztük mi történt, lerobbant a mozdony volt a válasz. Szóval a vége az lett a csevejnek hogy a kezünkbe nyomott 1-1 db 2-2 EUR-os vigaszbónt, és persze érthetően, és megfelelő hangon elnézést kért a kellemetlenségért.
A bónt el capuccinóztuk és elsüteményeztük, így a várakozási idő tényleg gyorsabban telt.
Valamivel negyed 12 után megérkeztünk Neuburgba. A város nyugodt volt. A délelőtti programoknak már vége volt, a bazárosok és egyéb helyszínek zárva voltak, pontosabban most kezdtek éledezni. Így azonban legalább körbe tudtuk járni a belvárost, zavartalanul. Kettő körül már gyűltek az emberek. Fél három körül kezdődtek a felvonulások, amely fanfárosok, dobosok és egyéb hangszeren játszó, színes ruhás emberek sorából állt.
Három órakor beültünk a lovagi játékokra. Ez körülbelül egy órán keresztül tartott. Nagyon jó volt. A szórakoztató udvari bolondoktól (leginkább a seggmutogatóstól, no nem épp ezért a momentumért, hanem mert ő volt a legviccesebb), a bemondón át, az elitet képviselő „bírákon”, fanfárosokon, dobosokon keresztül a lovagokig és persze a lovakig.
Mire a játékok helyszínéről kiértünk az utca már tömve volt emberekkel. Mindenütt a város által beszervezett szereplők, a városlakók, vendégek, évek óta visszajárók tömkelege volt látható, középkori ruhában, ki a felsőbb körökből, ki pedig csak egyszerű hétköznapi, de középkori emberként. Köztük pedig ott voltunk mi, és a hozzánk hasonló turisták százai.
Még tettünk pár kört, megnéztünk még pár helyszínt, játékhelyszínt (pl. egér roulett, teke stb) és pár érdekes embert (értve ezt pozitívan és negatívan). A nap végeredményeként egyöntetűen megállapítottuk, hogy az eseményre igen sok szemrevaló fiú verődött össze, továbbá, hogy a barna, sötét zöld rövidnadrág és a fehér vagy színes vászon ing igazán jól tud állni a férfiaknak, kihozza a szemük színét J Igaz lányok? ;) Kár, hogy ilyen esemény csak kétévente van, mármint a Schlossfest…
Végül a 18:30-as vonattal indultunk útnak, negyed óra utazás után ismét több mint fél óra várakozás következett Ingolstadtban egy újabb, finom capuccinoval, ezúttal teljesen önköltségen. J Lehet máris rászoktunk? Azt nem tudom, de azt igen, hogy ezek az események, ezek az utazások valahogy mindig jól sikerülnek, legyen késés, eső, hideg, meleg.J


Képek itt!!!
Bejegyezte: Pandi88 Nincsenek megjegyzések:
Küldés e-mailbenBlogThis!Megosztás az X-enMegosztás a FacebookonMegosztás a Pinteresten
Címkék: Neburg a. d. Donau
Újabb bejegyzések Régebbi bejegyzések Főoldal
Feliratkozás: Bejegyzések (Atom)

Rólam

Pandi88
Kedves Olvasó! Köszöntelek oldalamon, a nevem Andi. Remélem, érdekes tartalmakat találsz majd, ha itt böngészel, ezen a szívemnek kedves oldalon, amelynek története 2011-re nyúlik vissza. Akkor kezdtem el blogot írni, hogy külföldről hírt adjak magamról. Az utóbbi időben egy-egy bejegyzésre futotta, ám rájöttem, hogy hiányzik az életemből az írás, az információ megosztás és az a fajta kreativitás - legfőképpen a fotózás adta örömök, ami egy-egy bejegyzéssel jár. Szóval ha van kedvetek, tartsatok velem, az én kis világomba.
Teljes profil megtekintése

Írj nekem!

Név

E-mail *

Üzenet *

Kiemelt bejegyzés

Stàjer utazások, élmények karnyújtásnyira

Alig vagyunk túl a nyaralás első program napján, de máris annyi az élmény, hogy kénytelen vagyok kiírni magamból. Valójában tegnap érkeztün...

Témák/Themes

#turizmus #utazás #kikapcsolódás #geográfia #desztináció #kreativitás #fotózás #gasztronómia, #kávé #bor #könyvek #virágok


Címkék

  • Augsburg
  • Ausztria
  • Bad Kleinkirchheim
  • Balaton-felvidék
  • Bamberg
  • Barangolások kis hazánkban
  • barátokkal itt-ott
  • belföld
  • Bor
  • csak úgy...
  • desztináció
  • Eichstätt
  • Eisenstadt
  • Erdély
  • Esterházy
  • Fertő-tó
  • fotó
  • Karintia
  • kezdet
  • kikapcsolódás
  • Kőszeg
  • kreativitás
  • külföld
  • Magna Cum Laude
  • marketing
  • mutassegyhelyet
  • München
  • művészet
  • Nagycenk
  • Neburg a. d. Donau
  • Nördlingen-Donauwörth
  • Nürnberg
  • Ormánság
  • Őrség
  • Regensburg
  • Rothenburg ob der Tauber
  • Sopron
  • St. Kathrin Kirche
  • szakmai gyakorlat
  • Szentmargitbánya
  • Tolna megye
  • túra
  • turizmus
  • Ulm
  • Unesco
  • utazás
  • VinceBalaton 2012
  • Würzburg

Általatok leginkább kedvelt bejegyzéseink!

  • Egy újabb erdélyi kaland - otthon útközben
    Sokáig gondolkodtam a címadáson és lehet nem is sikerült igazán ütős, kifejező címet találni az aktuális blog bejegyzésnek, de valahol el k...
  • Berlin - Fotónapló
    Ugyan csak pár napot tölthettem a városban, azt is eső és hűvös idő árnyékolta be, ám még így is sok pozitív benyomás ért itt. Berlin h...
  • Stàjer utazások, élmények karnyújtásnyira
    Alig vagyunk túl a nyaralás első program napján, de máris annyi az élmény, hogy kénytelen vagyok kiírni magamból. Valójában tegnap érkeztün...

Blogarchívum

  • ►  2020 (1)
    • ►  augusztus (1)
  • ►  2019 (1)
    • ►  augusztus (1)
  • ►  2016 (3)
    • ►  augusztus (2)
    • ►  július (1)
  • ►  2015 (4)
    • ►  szeptember (1)
    • ►  június (1)
    • ►  április (1)
    • ►  február (1)
  • ►  2014 (8)
    • ►  október (1)
    • ►  július (7)
  • ►  2012 (6)
    • ►  augusztus (6)
  • ▼  2011 (21)
    • ►  november (1)
    • ►  október (1)
    • ►  szeptember (2)
    • ►  augusztus (2)
    • ▼  július (5)
      • A magyar "kettes-delegáció" Ulmban járt
      • Nördlingen-Donauwörth – egy nap, két város, a 102....
      • München, harmadszor is csodás
      • Augsburg – FIFA női labdarúgó VB 2011.07.05.
      • Neuburg an der Donau - Schlossfest :)
    • ►  június (1)
    • ►  május (5)
    • ►  április (3)
    • ►  február (1)

Keress és találj!

Social

Instagram
Egyszerű téma. Téma képeinek készítője: pixhook. Üzemeltető: Blogger.